آیا تاکنون این تجربه را داشته‌اید که وقتی می‌خواهید اسپیکر بلوتوثی خودتان را روشن کنید، اما هیچ صدایی از آن شنیده نمی‌شود! در این شرایط احتمالا اسپیکر مشکلی دارد و شما را از لذت شنیدن موسیقی یا پادکست‌های مورد علاقه‌یتان محروم می‌کند؛ اما چرا اسپیکر بلوتوثی روشن نمیشه؟ روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. در این مقاله، به بررسی علت روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم این مشکل را بهتر درک بشناسید و راه‌حل‌هایی را برای آن پیدا کنید.

وجود اختلال در باتری

اولین کاری که باید در زمان روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی انجام دهید، بررسی سطح باتری اسپیکر است. بسیاری از اسپیکرهای بلوتوثی دارای یک چراغ LED  یا نشانگر اختصاصی باتری هستند که به شما کمک می‌کند تا وضعیت فعلی باتری آن را بدانید. اگر اسپیکر شما چنین چیزی ندارد، وحشت نکنید! در این شرایط می‌توانید سطح باتری را از دستگاه متصل خودتان، مانند تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ بررسی کنید. فقط کافیست اسپیکر خود را وصل کنید، سپس وارد تنظیمات بلوتوث دستگاه خود شوید. سطح باتری باید در آنجا نمایش داده شود.

در‌صورتی‌که اسپیکر شارژ کافی نداشت، آن را شارژ کنید. اگر متوجه شدید که باتری اسپیکر بلوتوثی شما شارژ نمی‌شود، کابل شارژ یا آداپتور برق دیگری را امتحان کنید. این یک تعویض ساده است؛ اما احتمالا مشکل شما را برطرف کند.

باتری‌ها هم قدیمی می‌شوند و عملکرد آن‌ها با گذشت زمان کاهش می‌یابد. اگر اسپیکر بلوتوثی شما چندین سال عمر دارد و دیگر مانند گذشته شارژ نگه نمی‌دارد، احتمالا باتری آن تمام شده باشد؛ اما آن را دور نیندازید و خرید اسپیکر بلوتوثی جدید را در برنامه قرار ندهید! بسیاری از اسپیکرهای بلوتوثی دارای باتری قابل‌تعویض هستند؛ بنابراین برای کسب اطلاعات در مورد قطعات جایگزین، دفترچه راهنما یا وب‌سایت سازنده دستگاه را بررسی کنید.

مشکلات نرم افزاری در اسپیکر بلوتوثی

زمانی‌که اسپیکر بلوتوث دوست‌داشتنی‌مان ناگهان از کار می‌افتد، حسابی کلافه می‌شویم؛ اما در اکثر موارد، علت روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی، می‌تواند نرم‌افزار قدیمی روی دستگاه شما باشد. بله؛ درست شبیه کامپیوترتان، اسپیکر بلوتوث شما هم ممکن است برای عملکرد بهینه به به‌روزرسانی نرم‌افزار نیاز داشته باشد. بنابراین، صرف کمی وقت برای عیب‌یابی و به‌روزرسانی نرم‌افزار دستگاه می‌تواند اسپیکر شما را دوباره راه‌اندازی کند.

علت روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی

برای به‌روزرسانی نرم‌افزار، ابتدا باید جواب این سوال را پیدا کنید که آیا دستگاه قابلیت به‌روزرسانی دارد یا خیر! اکثر مدل‌های جدید اسپیکرهای بلوتوثی این قابلیت را دارند؛ اما اگر اسپیکر شما یک مدل قدیمی است، احتمالا این قابلیت را نداشته باشد. برای دریافت دستورالعمل‌های دقیق، دفترچه راهنمای کاربر را بررسی کنید یا به وب‌سایت سازنده مراجعه کنید. اگر اسپیکر شما از به‌روزرسانی نرم‌افزار پشتیبانی می‌کند، باید برنامه را از وب‌سایت اصلی دانلود کنید و مراحل بعدی را انجام دهید.

روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی به دلیل مشکلات سخت افزاری

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی، مشکلات سخت‌افزاری دستگاه است. این مشکلات احتمالا به بررسی دقیق و تعمیرات فنی نیاز داشته باشند. در اینجا به برخی از مشکلات سخت‌افزاری که ممکن است باعث عدم روشن شدن اسپیکر بلوتوثی شوند، اشاره می‌کنیم:

 • قطعات داخلی خراب شده‌اند: قطعات داخلی اسپیکر مانند مدارهای الکترونیکی، سوئیچ روشن و خاموش یا قطعات مکانیکی احتمالا خراب شده باشند که باعث روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی می‌شود. برطرف‌کردن این مشکلات به تعمیرات تخصصی توسط تعمیرکار ماهر نیاز دارد
 • اتصالات داخلی مشکل دارد: اتصالات داخلی اسپیکر ممکن است به دلیل آسیب‌های مختلف مانند اتصالات کوتاه، خراب‌شدن کابل‌ها و… مشکل داشته باشند که باعث اختلال در روشن‌شدن اسپیکر می‌شود. رفع این مشکلات نیازمند بازسازی و تعمیرات داخلی است
 • مدارهای الکترونیکی آسیب دیده‌اند: در برخی موارد، مدارهای الکترونیکی داخلی اسپیکر ممکن است به دلیل شوک‌، سقوط یا نوسانات ولتاژ آسیب ببینند که باعث عدم کارکرد صحیح آن‌ها شود. برای تعمیر این مشکلات باید به قطعات معیوب دسترسی پیدا کنید

خرابی سوکت شارژ؛ از علل روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی

اگر اسپیکر بلوتوثی خودتان را به شارژ می‌زنید؛ اما چراغ شارژ روشن نمی‌شود، احتمال خرابی سوکت شارژ وجود دارد. دراین‌صورت، برای حل مشکل باید سوکت را تعویض کنید. مراحل تعویض سوکت شارژ عبارت‌:‌اند از

 • مدل سوکت شارژ را پیدا کنید: اولین قدم، پیداکردن مدل دقیق سوکت شارژ اسپیکر شماست. معمولا این اطلاعات در دفترچه راهنمای اسپیکر یا روی بدنه آن وجود دارد
 • سوکت جایگزین تهیه کنید: پس از پیداکردن مدل سوکت، می‌توانید نمونه مشابه آن را از فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی یا آنلاین تهیه کنید
 • اسپیکر را باز کنید: با احتیاط، اسپیکر را باز کنید تا به برد اصلی و سوکت شارژ دسترسی داشته باشید
 • سوکت قدیمی را جدا کنید: با استفاده از ابزار لحیم‌کاری، اتصالات سوکت قدیمی را ذوب و آن را از برد جدا کنید
 • سوکت جدید را نصب کنید: سوکت جدید را در جایگاه اصلی خود قرار دهید و اتصالات آن را با دقت لحیم کنید
 • اسپیکر را سرهم کنید: پس از نصب سوکت جدید، اسپیکر را به دقت مونتاژ کنید

خرابی مدار داخلی اسپیکر

اگر اسپیکر بلوتوث شما روشن نمی‌شود و چراغ شارژ هم مشکلی ندارد، احتمال خرابی مدار داخلی وجود دارد. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی مانند ضربه، نفوذ آب یا استفاده نادرست از اسپیکر ایجاد شده باشد. علائم خرابی مدار داخلی عبارت‌اند از:

 • اسپیکر به هیچ وجه روشن نمی‌شود، حتی زمانی‌که به شارژ متصل است
 • چراغ‌های LED روشن نمی‌شوند یا به طور غیرطبیعی چشمک می‌زنند
 • اسپیکر صدا تولید نمی‌کند یا صدای آن ضعیف و نامفهوم است
 • اسپیکر به دستورات بلوتوث پاسخ نمی‌دهد

تشخیص دقیق علت خرابی مدار داخلی و تعمیر آن نیاز به دانش و مهارت تخصصی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود اسپیکر را به یک تعمیرکار ببرید.

چرا اسپیکر بلوتوثی روشن نمیشه

جمع‌بندی

در این مقاله توضیح دادیم که چرا اسپیکر بلوتوثی روشن نمیشه؟ درواقع روشن نشدن اسپیکر بلوتوثی می‌تواند برای هر کسی که از این دستگاه استفاده می‌کند، یک مشکل آزاردهنده باشد. با پرداختن به بررسی علل اصلی این مشکل که شامل وجود مشکل در باتری، مشکلات نرم‌افزاری، خرابی‌های سخت‌افزاری مانند سوکت شارژ و مدارهای داخلی است، سعی کردیم به شما کمک کنیم تا با شناخت دقیق این عوامل، بتوانید به راحتی مشکلات را شناسایی و رفع کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که خرید اسپیکر اورجینال می‌توانید از بسیاری مشکلات دیگر جلوگیری کنید. از اینکه تا پایان این مقاله نیز همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.